Zimní tábor v Kremnických vrších Delfín, 29 března, 2026 Týden jarních prázdnin prožilo 17 skautek a skautů z Libereckého kraje na zimním tábořev Kremnických vrších na Slovensku. Z našeho střediska se z dětí přihlásili pouze 4, proto jsme zbylámísta obsadili liberečáky. Ubytováni jsme byli na chatě Hostinec, která se nachází ve střední částiKremnických vrchů ve výšce 1150 m n. m., a patří Klubu slovenských turistov z Kremnice. Vlakem jsme odjížděli v pátek večer z Turnova. Přes Pardubice, Ostravu a Vrůtky jsme sev ranních hodinách dostali do Banské Bystrice, odkud jsme pokračovali autobusem do Králik. Odtudjsme se vydali k místní sjezdovce, po jejímž okraji jsme začali stoupat na vrcholky Kremnických vrchů.Po náročném výstupu na hřeben jsme byli odměněni výhledy na Nízké Tatry a Velkou Fatru. Popříchodu na chatu jsme se ubytovali a někteří se ještě vrátili do Králik pro další zásoby.V neděli jsme po snídani vyrazili pro zbytek zásob a běžky, které zůstali v zásobovacímvozidle. V chatě nás čekala horká polévka a po menším odpočinku jsme se vydali na vrcholkyVelestúru a Smrečníku stopovat medvěda v podání Vrouba a Rysíka. Cestou jsme také narazili nastopy, o kterých jsme si mysleli, že jsou medvědí. Později jsme se přesvědčili, že medvědí stopavypadá jinak. V pondělí nás čekal výlet na běžkách. Přes sedlo Tri kríže, Kralické a Bystrické jsme dojeli naSkalku, kde jsme se nasvačili a kochali se výhledy na Banskou Bystrici a okolní pohoří. Ze Skalky jsmeještě sjeli ke Görgeiho tunelu, kterým se v minulosti převážely zlaté a stříbrné rudy z Kremnice doBanské Bystrice. Od tunelu jsme se vrátili na Skalku na místní běžkařský stadion a odtud stejnoucestou jako ráno do chaty. Další den byl v plánu pěší výlet přes Hornou skalu pod Košiar a přes Grófov obed a zpět pomodré značce, která kopíruje původní stezku z Banské Bystrice přes Hostinec do Kremnice. Cestoujsme objevili již skutečné medvědí stopy. Ty z neděle byly rysí. Medvěda jsme naštěstí nepotkali.Možná se nás taky bál. U Grófova obedu jsme si uvařili polévku a vydali se zpět do chaty.Chtěli jsme ještě využít zbytků sněhové pokrývky, a proto jsme se ve středu opět vydali naběžky. Naším cílem byl opět stadion na Skalce. Tentokrát jsme z chaty odešli na druhou stranusměrem k chatě pod Čerešňou. Nejprve pěšky a asi po 3 km jsme narazili na sníh. Konečně jsme semohli přezout, nasadit lyže a užít si poslední zbytky sněhu. Cestou na Skalku jsme museli několikrátpřenášet, ale to nás neodradilo. Na stadionu proběhlo několik soutěží do táborové olympiády apotom jsme se stejnou cestou jako v pondělí vrátili zpět na Hostinec. Po čtvrteční snídani a nástupu jsme po modré vyrazili pěšky do Kremnice. Přes Körmendyhojaskyni jsme došli do centra. V místní cukrárně a výrobně perníků jsme oslavili Lídiny 10. narozeniny apo nákupu suvenýrů jsme se přes Kremnický hrad vydali do Banského muzea. Zde nám byly zapůjčenyochranné přilby s lampičkami a čekala nás prohlídka důlního díla Andrej Štôlňa. Štola byla otevřenav roce 1982 a sloužila k průzkumu zdejšího kopce, v kterém se údajně nachází 20 tun zlata a 200 tunstříbra. V dole naštěstí nikdo nezůstal a nás čekal náročný výstup přes Kremnický štít zpět na chatu.Na loukách okolo Kremnického štítu jsme mohli obdivovat rozkvetlý šafrán bělokvětý.V pátek jsme po nástupu vzali běžky a vyrazili jsme ke Trem krížům, kde se ještě nacházelsníh. Zde nás čekaly poslední disciplíny zimní olympiády. Po návratu na chatu a polévce jsme pěškyvystoupali na Smrečník, kde jsme si zahráli několik her, a na Velestúr, abychom zde prozkoumalilegendami opředený runový nápis. Většina se potom vrátila do chaty a někteří znovu vystoupali na Smrečník, aby se mohli podívat na nádherný západ Slunce. Po večeři a nástupu jsme vyhodnotilitábor, táborovou hru a olympiádu a šli jsme spát.V sobotu ráno jsme si po brzkém budíčku zabalili, uklidili jsme chatu a vydali jsme se naautobus do Králik. Cesta dolů byla ráno zledovatělá, a to náš postup dost komplikovalo a zdržovalo.Autobus jsme ale stihli, v Banské Bystrici jsme přestoupili na vlak a ve večerních hodinách jsme sevrátili do Turnova a Liberce. Během týdne bylo, kromě jednoho odpoledne, pořád slunečno. I přes pozdní termín jarníchprázdnin a vyšší denní teploty bylo ještě dost sněhu na běžkování. Všichni si tábor na Slovensku užili aani jazyková bariéra nebyla u mladší generace tak veliká 🙂 Byli jsme tam 2026Zimní tábor
A jelo se přes 3 jezy… 29 září, 20136 října, 2013 Vstříc dobrodružství na Vltavě, tedy splutí tří jezů, jsme se sešli v sobotu 28. září na Ostrově v brzkých ranních hodinách. Lodě byly již naloženy, a tak jsme mohli hned nastoupit do aut. Cesta do hlavního města, během které jsme viděli krásný východ slunce, utekla velmi rychle a my jsme… Read More
Akce střediska Úspěšné Světlo a teplo pro Ukrajinu 27 ledna, 2025 Nakonec na 310 zákopových svíček je výsledkem víkendové akce Světlo a teplo pro Ukrajinu. Svíčky poputují na Ukrajinu, aby pomohli místním obyvatelům v krušné zimě se zničenou infrastrukturou vinou ruské invaze. Do iniciativy se zapojili skauti a skautky napříč Českou republikou už před rokem. Jako skauti a skautky se zavazujeme… Read More
Akce střediska Den sv. Jiří na turnovském náměstí 24 dubna, 2024 Na šedesát členů našeho střediska se zúčastnilo letošního dne sv. Jiří. Nejprve jsme skládali ve skupinách první sloku junácké hymny, kterou jsme si následně společně zazpívali. A protože je skauting jako aktivita pestrá, vytvořili jsme pestrobarevnou připomínku z dnešního dne – každý otiskl svou dlaň na plátno, které bude vystaveno… Read More